Nyhet Ladda ner vår 90-dagars plan och börja ditt strategiska arbete idag! Läs mer ->
Nyhet Nyheter

IT-Total stärker sin position med tre topplaceringar i Radars leverantörsutvärdering.

IT-Total är ledande på att skapa operativa, taktiska och strategiska värden hos sina kunder inom Infrastruktur och drift, Cybersäkerhet samt Användarnära IT, under det speciella året 2025, enligt Radars stora leverantörskvalitetsgranskning. Varje år genomför Radar en större undersökning runt kundupplevda värden och kvalitet. I år deltog över 1 300 svenska verksamheter i att bedöma sina […]

2 min läsning
IT-Total stärker sin position med tre topplaceringar i Radars leverantörsutvärdering.  

IT-Total är ledande på att skapa operativa, taktiska och strategiska värden hos sina kunder inom Infrastruktur och drift, Cybersäkerhet samt Användarnära IT, under det speciella året 2025, enligt Radars stora leverantörskvalitetsgranskning.

Varje år genomför Radar en större undersökning runt kundupplevda värden och kvalitet. I år deltog över 1 300 svenska verksamheter i att bedöma sina leverantörer i vad som är Sveriges största kvantitativa undersökning hos IT-beslutsfattare runt levererad kundnöjdhet och kundvärde och IT-Total har säkrat toppositioner inom tre centrala områden.

– Vi är oerhört stolta över att ha mottagit denna utmärkelse för femte året i rad, Det är ett tydligt kvitto på våra medarbetares förmåga att leverera trygga och säkra IT-lösningar med hög kvalitet och med kunden i centrum. Genom vårt brett anpassade tjänsteutbud, vår förmåga att kombinera teknik med affärsnytta samt vår höga säkerhetsstandard skapar vi verkligt värde för våra kunder, säger Fredrik Rosencrantz, VD på IT-Total.


Fredrik Rosencrantz, VD, IT-Total

Grundläggande styrkor med hög kvalitet i fokus

Radar Leverantörskvalitet 2026 visar att kunderna, trots osäkerhet och lägre nöjdhet över lag, premierar leverantörer som levererar grundläggande styrkor med hög kvalitet. Detta understryker värdet av starka, proaktiva partnerskap – och gör de ledande leverantörerna ännu mer eftertraktade jämfört med genomsnittet.” Säger Janko Lind, VD Radar.

Vill du veta mer om hur vi kan skapa värde för din verksamhet? Kontakta oss på IT-Total. Tillsammans gör vi Sverige IT-tryggare, ett företag i taget!

Therese Falkbåge, Head of Marketing och Anna Henderson, Head of HR, IT-Total

Kvalitet, samarbete & ansvar– tillsammans mot nya höjder

På IT‑Total är vi övertygade om att arbetsglädje och kundnöjdhet går hand i hand. När våra medarbetare trivs, utvecklas och känner sig sedda – då speglas det i vår kundservice. Årets medarbetar- och kundundersökningar bekräftar att vi är på rätt väg, tillsammans.

Så behåller ni kontrollen över företagets känsliga information

De flesta informationsläckor sker i vardagen – ibland av misstag, ibland medvetet. Ett mejl skickas till fel person, ett dokument sparas i en öppen mapp eller någon som ska sluta laddar ner filer för att ta med sig till nästa jobb. IT-Total har utvecklat en tjänst som automatiskt klassar och skyddar känslig information.

Från utmaning till resultat – kundernas ord

Våra kunder berättar varför de har valt IT-Total som partner och hur vi har hjälpt dem

Vill du veta mer?

Prata med IT-Total om hur vi kan stärka er IT-miljö med rätt balans mellan säkerhet, drift och verksamhetsnytta.

Kontakta oss
Kontakta oss